fb-pixel

Současná omezení dopadají na fyzické i psychické zdraví dětí zcela zásadním způsobem. Proto se našim dětem snažíme nabízet aktivity, které jim pomohou uvolnit stres a napětí a zároveň budou bezpečné. Shrnuli jsme pro vás stručný přehled toho, co děláme pro děti a s dětmi, které chodí do školy, i pro ty, které se učí online.

 

Aktivity pro děti ve škole:

Odpolední klub je vždy venku aneb bláto a špína vítány. Ano, pokud nepadají vyloženě trakaře, jsou děti venku. Máme svoje místa, kam chodíme a kde se děti mohou dostatečně vyběhat.

Procházky jako součást rozvrhu. Tělocvik není povolen, proto jsme v rozvrhu vytvořili procházkové bloky. V ty dny, kdy bývá tělocvik, chodíme s dětmi ven i na několik hodin. Vyhýbáme se MHD, ale objevujeme okolí školy a nové zelené lokality.

Box na chodbě. Máme boxovací pytel, na kterém se děti umí hezky vyřádit. Pytel to rád schytá, aby se děti cítily dobře. A funguje to skvěle – někteří chodí pravidelně, jiní jen když cítí, že to potřebují.

Skákací panák. Kdo skáče, je radostný, a dobře se tak zbavuje přebytečné energie. Navíc děti jsou kreativní, a tak vymýšlejí nová a nová pravidla, jak a kam skákat.

Relaxační koutky. Bez ohledu na pandemii budujeme ve škole relaxační koutky, kde děti v rušném dni najdou zázemí pro odpočinek, klid a ticho. Kde si mohou číst, odpočívat nebo si tiše povídat s kamarády.

Meditace a vizualizace jako součást ranního kruhu. Při kruhu si nejen povídáme, ale učíme děti vnímat své pocity a soustředit se na dech, provádíme je krajinou jejich vlastní fantazie.

Jóga na protažení se zalíbila prvňáčkům. Ačkoli to může vypadat jako tělocvik, jde jen o rychlé protažení během ranního kruhu. Zvládají to dokonce i žáci, kteří jsou na kruhu online, když třeba ze zdravotních důvodů nemohou být ve třídě.

Když padá sníh, jde se bobovat či sáňkovat. Jakmile vidí naši učitelé ráno sněhovou nadílku, hned píší rodičům. Na kopci mezi bobováním se toho děti naučí víc než v lavicích, kde by se na sníh za okny jen netrpělivě těšily.

 

Aktivity pro děti na online výuce:

Online Odpolední klub. Dvakrát týdně mají děti možnost vidět se s kamarády na online Odpoledním klubu. Naši aktivní průvodci chystají různé aktivity, výzvy, úkoly a soutěže pro děti.

Meditační audiokniha. Asistentka Míša čte a nahrává pro děti meditační příběhy, které si mohou v klidu doma poslechnout a nechat na sebe působit jejich blahodárné účinky.

Ranní kruh o zdraví. Pravidelně diskutujeme o tom, co sami můžeme udělat pro své zdraví. Děti se navzájem inspirují, jak mohou podpořit svou kondici v době zavřených škol, co dělají s rodiči a sourozenci po škole či během víkendů.

A vyzýváme je – choďte ven! Každý den, alespoň na hodinu, raději na dvě. Běhejte, skákejte, a mějte radost i z malých věcí.

 

Věříme, že společnými silami to zvládneme!